Rozhovor s MUDr. Miroslavem Krejčou, Ph.D., specialistou na omlazení obličeje na Klinice Laser Esthetic

Facelift v doslovném překladu znamená "zvednutí obličeje" a v plastické chirurgii představuje jednu z nejčastěji prováděných estetických operací, při které dochází k vypnutí kůže a podkožního aparátu obličeje a krku.  Žádný facelift bohužel nezastaví proces stárnutí, ale – je-li správně indikován – omladí vzhled o řadu let. Operaci podstupují nejčastěji ženy i muži ve věku 45 – 65 let, u kterých je již kůže v obličeji  povolená a tudíž v nadbytku.

 

Klasický facelift dokáže vyřešit velmi mnoho projevů stárnoucího obličeje, ale na druhou stranu jde o  relativně náročnější operační výkon, který je třeba provádět  většinou v celkové anestezii a kde rekonvalescence je pozvolná v řádu několika týdnů, i měsíců. Z těchto důvodů se dnes provádí čím dál méně častěji.

Klasický face-neck lift je primárně určen spíše pro starší generaci, kdy věkem nastalé problémy obličeje a krku  již nelze  řešit jednoduššími metodami a kompromisní výsledek není žádoucí.

 

V dnešní době už není potřeba čekat až obličej úplně zestárne,  aby nastal ten správný čas k faceliftu. V  posledních několika desetiletích byly vyvinuty šetrnější metody omlazení obličeje, které se pro své  nesporné výhody rychle uplatnily. Mezi ně patří například Short scar facelift nebo MACS lift.

 

Moderní plastická chirurgie tedy dokáže dnes nabídnout i další faceliftingové metody, které nahrazují tradiční technikynevyžadují celkovou anestezii, umožňují rychlejší a snažší rekonvalescenci a přitom přináší přirozený efekt omlazení s dlouhodobým efektem.

 

O jedné z těchto moderních metod miniinvazivního faceliftingu – S Lift – si povídáme s atestovaným plastickým chirurgem s mnohaletými zkušenostmi a specialistou na tuto metodu, MUDr. Miroslavem Krejčou, Ph.D.

 

Pane doktore, můžete nám přiblížit, v čem se odlišuje S Lift od klasického faceliftu?

 

S Lift dokáže vyřešit většinu projevů stárnoucího obličeje za cenu daleko šetrnějšího chirurgického zákroku, tedy menších operačních rizik a rychlejší rekonvalescence.

K dalším vylepšením proti technice klasického faceliftu  patří částečně odlišné směry vypnutí tváře (více vzhůru, tedy logicky proti působení gravitace). Tím se dá docílit velice přirozený výsledek omlazení. Operace je vymyšlena tak, že hlavně řeší většinou nejvíce věkem poznamenanou dolní třetinu obličeje – tedy odstraňuje nadbytky při úhlu čelisti a zbavuje tzv. marionette line. Dohromady s mírným pozdvihnutím koutků ústních obličej po zákroku vypadá méně unavený, méně ustaraný a přirozeně mladší o pár let.

 

O jak prověřenou operační metodu se jedná?

 

Zakladatelem této metody je americký plastický chirurg Dominic Brady, který ji poprvé představil v roce 2003 jako modifikaci klasického SMAS faceliftingu a jen v následující dekádě odoperoval přes 2.000 faceliftingů touto metodou. Originální metodu pak přivedl téměř k dokonalosti Patrick Tonnard a Alexis Verpaele, od nihž jsme se to my všichni naučili. S ohledem na to, že facelift metodou S Lift má celosvětově výborné výsledky není překvapením, že si tato operační metoda získala velkou oblibu jak u plastických chirurgů, tak i jejich pacientů.

 

Pro koho je S Lift vhodný? Komu byste ho doporučil?

 

Tato operační metoda je vhodná pro každého, u koho je již v obličeji patrný  pokles měkkých tkání obličeje  a přeje si opět vypadat mladší, avšak ne za cenu nepřirozeného vzhledu a dlouhého hojení a rekonvalescence.

 

Jak probíhá facelifting metodou S Lift? O jak náročnou operaci se jedná?

 

Výkon se provádí v ambulantním režimu, tedy bez nutnosti hospitalizace. Před operací jsou pacientovi podány léky na zklidnění a uvolnění, samotný výkon pak probíhá v šetrné lokální anestezii a trvá obvykle cca téměř dvě hodiny. Během operace plastický chirurg provede ve vlasové oblasti spánku a v přirozené vrásce  přední části ucha (kterou zde každý člověk má) malý řez, který končí těsně za ušním lalůčkem. Podkožní tkáň a povázka mimických svalů (tzv SMASS) se pak jemně a opatrně vyzvednou vzhůru, čímž se odstraní kožní nadbytky při úhlu dolní čelisti, zruší se nežádoucí linie od koutků ústních dolů a částečně se získá zpět objem do oblasti tváří. Zákrokem se též  vylepší povadlá horní část krku. Nadbytečná tkáň se opatrně odstraní, kůže přirozeně vypne a řez se uzavře intradermálním stehem, který napomáhá minimálně patrnému jizvení. Po plném zhojení a vyblednutí (což trvá obvykle 6-8 týdnů) jsou jizvy většinou již téměř neznatelné. Po zákroku pacient odchází v doprovodu domů. Pro všechny případy je vybaven telefonním číslem jak na operatéra, tak na kliniku.

 

 

Jak by pacient po S Liftu měl o sebe doma pečovat? Co doporučujete?

 

Rekonvalescence je, ve srovnání s klasickým faceliftem, velmi rychlá a trvá obvykle 1 – 2 týdny. Během této doby by se měl klient vyvarovat větší fyzické námahy vč. sportu, běžné činnosti však může vykonávat téměř bez omezení již za cca 3 dny od operace a po týdnu se bez problémů může vrátit do práce i do společnosti.

V prvních dnech po operaci se může vyskytnout lehký otok v oblasti tváří, zcela výjimečně pak i výskyt modřin. Oboje však obvykle rychle odezní. Průběh hojení je doprovázen minimální bolestivostí (spíše pocitem tahu ve tvářích), u citlivějších jedinců je možné případný diskomfort mírnit podáním běžných analgetik (někdy to však ani  není nutné).

 

Kdy uvažovat o faceliftingu metodou S Lift?

 

Zda je žena či muž vhodným kandidátem právě pro tento typ zákroku, musí vždy posoudit při osobní konzultaci plastický chirurg, který má zkušenosti s touto operační technikou. (Zkušený chirurg však ovládá i řadu dalších různých  postupů, jimiž lze obličej omladit a díky tomu doporučí optimální řešení, takže někdy je možností více a je na klientovi co nakonec zvolí).

Obecně lze říci, že vhodnou indikaci pro metodu S Lift mají často mladší pacienti  s prvními vážnějšími projevy stárnutí.

Další rozšířenou skupinu jsou pak dámy mezi 45 až 70 lety života, které volí tuto šetrnou techniku bez nutnosti celkové anestezie ze zdravotních nebo jiných  důvodů.

 

 

O jak finančně náročnou estetickou operaci se jedná? Kolik stojí lifting metodou S Lift?

 

Samozřejmě, že cena operace se může lišit dle jednotlivých pracovišť a závisí také na celkové náročnosti a rozsahu provedeného liftingu. Na klinice Laser Esthetic, kde touto metodou facelifting provádím já osobně, se cena pohybuje v rozmezí 55.500 – 59.500Kč. Cena operace je vždy upřesněna během konzultace po té, co mohu posoudit indikaci k výkonu, aktuální stav i představu a očekávání daného klienta.

 

Pokud Vás tato miniinvazivní operační metoda omlazení obličeje zaujala, rád se Vám budu věnovat při osobní  nezávazné konzultaci. Stačí se obrátit na recepci kliniky Laser Esthetic pro domluvení možného termínu konzultace.

Štítky: , ,