Nechte si zkontrolovat mateřská znaménka, prevence důležitá!

Mateřská znaménka a pihy jsou běžné kožní projevy, které se na kůži nacházejí buď od dětství, nebo mohou přibývat i během let. Jejich zabarvení je intenzivnější dopadem UV záření, k jiným změnám by, ale u znamének v dospělosti nemělo docházet.

Právě nyní, před jarem a létem je ideální doba, kdy bychom měli provést prevenci, navštívit dermatologa a požádat o dermatoskopické vyšetření všech pigmentových projevů na kůži.

Při nadměrném slunění totiž hrozí riziko poškození kůže, proto je nutné, zejména před, ale i po slunném létě, hlídat vzhled znamének, případně jejich další přírustky. Jakákoliv změna, například vyvyšování, tmavnutí, změny tvaru, zarudnutí, krvácení, nebo pocit svědění může signalizovat problém, který je nutné okamžitě řešit s dermatologem.

Velmi důležité je také tzv. samovyšetřování pokožky, nezapomínat při tom také na kštici, podpaží, třísla, oblast intimních partií, oblast oka, nehty, sliznice, ale i nehty a plosky nohou.

Problémům s melanomem, ale i jinými typy nádorů kůže lze při tomto aktivním přístupu předejít.

Mnoho lidí podceňuje své problémy a nedbá na prevenci. Na pozoru by se měli mít zejména lidé, kteří patří do tzv. ohrožených skupin. Jsou to jedinci světlého fototypu (světlá pleť, rezavé vlasy a pihy), další skupinou jsou jedinci, kteří mají pozitivní rodinnou anamnézu-výskyt zhoubného nádoru kůže v minulosti. Velmi ohroženi jsou také lidé se sníženým imunitním systémem a lidé užívající imunosupresiva.

Prevence, kterou bychom neměli rozhodně podceňovat, by měla obsahovat: používání kvalitních krémů s vysokým slunečním faktorem SPF 30 – 50 a nanášet jej pravidelně v průběhu celého dne, vyhýbat se slunci mezi 11 a 14 hodinou, v nejlepším případě neslunit se aktivně vůbec. Je nutné si také uvědomit, že zvlhčená pokožka, zejména mořskou vodou absorbuje až o 20% více UV záření!

Stručné varovné příznaky, kdy byste měli navštívit co nejdříve dermatologa, tzv. pravidlo ABCDE:

A – asymetrie, znaménko má nepravidelný tvar
B – border, ohraničení, pokud znaménko je mapovitě neohraničené
C – colour, barva, pokud má znaménko skvrnité zabarvení s různými odstíny, nebo je tmavě hnědé až černé
D – diameter, průměr, pozor na znaménka větší než 5 mm
E – elevation, vyvýšení, když znaménko roste do výšky. Pokud je však znaménko vyvýšené a nemění se, nemusí to znamenat nebezpečí, ale vždy je dobré jej zkontrolovat dermatologem.

Na naší klinice Laser Esthetic za Váš vyřešíme vše, dermatoskopické vyšetření, stanovení diagnosy znaménka, podle toho navrhneme formu jeho odstranění a to buď odstranění znaménka laserem, nebo odstranění znaménka chirurgicky s histologickým vyšetřením. Postaráme se vám případně o rychlé a kvalitní hojení a to vše efektivně a profesionálně pod tzv. „jednou střechou“.

Objednat s emůžete na recepci naší kliniky, kde si můžete domluvit termín k dermatologovi, specialistovi na laserovou terapii, cena vyšetření znamének je 650 – 850 Kč, dle množství. Tel: 221 666 142, 739 308 021, mail: klinika@email.cz

Štítky: ,