Plastická operace očních víček

Plastická operace očních víček (Blefaroplastika) řeší problematiku stárnutí a následných změn na očním víčku. Provádí buď jako samostatný výkon na dolních či horních víčkách, nebo současně, horní i dolní víčka v jedné operační době. Standardně se operace provádí v místní anestezii a není nutná hospitalizace. Na přání pacienta je však možné operaci provést v analgosedaci, což je tzv. řízený spánek.

Proč podstoupit operaci očních víček?

Nejčastější bývá úprava horních víček, pohyb  horního víčka je daleko větší, než dolního víčka, proto zde kůže povoluje dříve. Dochází k pálení a slzení, následují bolesti hlavy a únava, zejména v odpoledních a večerních hodinách. Chirurgické odstranění nadbytku kůže a tukových váčků, které tvoří otoky víčka, je v tomto případě vhodné nejen z hlediska estetického, ale zejména funkčního.

Problematika dolních víček je odlišná. Zde nedochází k tak výraznému pohybu kůže, proto kůže dolních víček nevytváří nikdy tak velké nadbytky. Problém zde bývá většinou více s tukovými váčky,  které se mohou zpočátku projevovat po únavě, nevyspání nebo naopak delším spánku. Významnou roli zde hraje i vrozená dispozice zeslabené struktury těchto tkání. 

V jakém věku je obvykle nutná?

Nejčastěji to bývá mezi 40 a 55 rokem. Dochází-li k povolování kůže i podkožních struktur víček přibližně stejnoměrně, lze bez problémů provést operaci horních i dolních víček současně s velmi dobrým efektem. Pokud jsou přítomny vrozené dispozice často operujeme i v mladším věku, výjimkou není věk mezi 25-30 lety, aby se zabránilo včas trvalému povolení.

Jak postupovat, když potřebuji poradit, nebo mám zájem o operaci víček?

Prvním krokem je odborná konzultace a vyšetření plastickým chirurgem, tato konzultace je nezávazná a je na vás, zda se rozhodnete operaci podstoupit. Důležité je, že vám lékař vše vysvětlí a seznámí vás s vhodným postupem právě ve vašem případě.

Výsledek operace očních víček

Praktické tipy a informace před operací:

 • k výkonu se dostavte bez nalíčení
 • zvolte vhodný oděv, který se nemusí svlékat přes hlavu
 • na výkon si přinesete tmavé brýle
 • tři týdny před výkonem neužívejte léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin, apod.)
 • délka výkonu je závislá na jeho rozsahu, horní, nebo dolní úprava očních víček trvá zpravidla do hodiny, horní i dolní úprava očních víček trvá zpravidla hodinu a půl

Praktické tipy a informace po operaci:

 • v několika pooperačních dnech je nutné spát na zádech, vhodná je zvýšená poloha hlavy
 • po operaci oči šetřete, není vhodné intenzivní sledování TV, PC ani dlouhé čtení
 • první tři dny po zákroku je velmi nutné neustálé chlazení – přikládání studených obkladů na obě oční víčka a to nejlépe každé dvě až tři hodiny (speciální chladící polštářky, oční kapky i mastičku obdržíte na naší klinice)
 • chlazení operované oblasti provádějte v průběhu celého týdne bezprostřední rekonvalescence
 • hlavní otoky a modřiny mizí zpravidla do týdne až 14 dnů.
 • do pracovně-společenského života je možno se obvykle zařadit cca 5. den po výkonu, s použitím tónovaných brýlí
 • líčení operované oblasti je možné zpravidla týden až 14 dní po odstranění stehů

Potřebujete více informací?

Plastická operace očních víček je zákrok s výrazným omlazujícím efektem, který je velmi oblíbený u žen i u mužů. Pokud se o něm chcete dozvědět více informací, podívejte se na naše stránky. Specialisté na tento typ zákroku jsou MUDr. PhDr. Pavel Hlava, CSc., MUDr. Otakar Lucák, nebo MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D. Všichni lékaři na naší klinice jsou zkušení profesionálové, při výběru tak záleží, jen na vašich sympatiích. Na konzultaci se můžete objednat na tel. čísle +420 739 308 021 nebo přes formulář.

Štítky: ,